INZERCIA| Je to moderný spôsob zobrazovania a tvorby obrázkov či grafických  dokumentov, ktoré slúžia pre jednoduchú a zároveň kvalitnú vizualizáciu. Táto grafika poskytuje oproti tej klasickej bitmapovej veľmi veľa výhod, no pracovať s ňou dokážu len odborníci. Možno je to zapríčinené aj tým, že medzi verejnosťou ešte nie je tak dobre rozšírená a známa.

Asi väčšina technicky zdatných ľudí vie, že klasické obrázky a fotografie sú zložené z pixelov. Nakoniec si to môžeme uvedomiť aj pri výbere mobilu, kde v mnohých prípadoch rozhoduje práve tento fakt, veľkosť uhlopriečky si vyberáme v pixeloch. Je to usporiadanie jednotlivých zobrazovacích bodov na súčasných displejoch a monitoroch. Využíva sa to však aj v klasickej grafike, no kvalitnejšia je tá vektorová.

Prečo je vektorová grafika lepšia?

Vektorovú grafiku si obľúbili viacerí dizajnéri, návrhári a architekti, ktorí pri svojej práci musia využívať tento druh vizualizácie. Nakoľko sa neustále zdokonaľuje vývoj mobilných aplikácií, je prostredníctvom nich dostupná už aj širšej verejnosti, ktorá by mohla podobné služby vo svoj prospech využiť tiež.

Výhod je niekoľko, no základom zostáva výsledná kvalita v zobrazení, ktorá je aj po zväčšení naozaj vysoká. Vektorové obrázky nie sú definované po bodoch, ale tvorené objektmi, ktoré sa popisujú matematicky. Dané je to štruktúrou a vlastnosťami, vďaka ktorým je možné  vypočítať, ako má byť daný obrázok na monitore ideálne zobrazený.

Skúste to cez aplikáciu Inkscape

Zatiaľ je dostupná pre operačné systémy Windows, Mac OS, Linux a Unix. Inštalácia Inkscape aplikácie je bezplatná a je určená najmä pre užívateľov, ktorí nedokážu  nainštalovať tie, ktoré nie s priamo z Windows Store.

Ako náhle sa vám to podarí, môžete si aplikáciu okamžite spustiť a dať sa do tvorby vektorovej grafiky. Prevažnú časť spusteného okna zaberá pracovná plocha s obrázkom a grafom, ktorý tvoríte. Všetky panely nástrojov sú umiestnené po stranách okna, čo je v podstate podobné bežným programom kancelárskych balíkov. Aj tu sa vám osvedčia klávesové skratky, ktoré vo všeobecnosti urýchľujú prácu s daným programom a jeho lepšie ovládanie.

Vektorová grafika má naozaj svoje čaro a dajú sa s jej pomocou vytvoriť majstrovské diela. Cez aplikáciu Inkscape to bude zadarmo, čo môžete využiť pri akejkoľvek tvorbe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here